top of page
W co się bawić ???
​
Czym się zajmować, w co się bawić siedząc w domu?
​
​
Zajrzyj do zakładki interaktywne, tam znajdziesz linki do ciekawych gier, albo zapoznaj się z propozycjami gier z wykorzystaniem kostek, kart do gry, przygotowanych samodzielnie plansz itp.
​
​
GRA do 100
​
gra dla 2 lub wiÄ™cej osób
Przygotuj kostkÄ™ do gry, kartkÄ™ papieru i dÅ‚ugopis do zapisywania wyników i zaproÅ› do gry jednÄ…, dwie lub wiÄ™cej osób. Gra jest bardzo prosta. Polega na rzucaniu kostkÄ… dowolnÄ… ilość razy przez każdego uczestnika i sumowaniu wyników. Wiąże siÄ™ z tym jednak ryzyko. JeÅ›li podczas rzutu na kostce pojawi siÄ™ "2" gracz traci wszystkie punkty, które zdobyÅ‚ podczas aktualnej kolejki. Zwycięża gracz, który jako pierwszy zdobyÅ‚ 100 punktów.
PrzykÅ‚adowo gra dwóch graczy. Zaczyna zwyczajowo najmÅ‚odszy. Rzuca kostkÄ… raz - ma 5, decyduje siÄ™ na kolejny rzut - ma 4 i na kolejny rzut - 6. W sumie ma 15 punktów. Drugi gracz chce oczywiÅ›cie jak najszybciej zdobyć 100 punktów, rzuca wielokrotnie kostkÄ… uzyskujÄ…c wyniki - 6, 3, 5, 4, 3, 2.Drugi gracz w tej kolejce nie otrzymaÅ‚ punktów.
​
​
​
​
KTO MA WIĘCEJ
graj i pomóż dziecku doskonalić umiejÄ™tnoÅ›ci rachunkowe
gra dla 2 osób
Z talii kart usuwamy figury, zostawiamy jedynie asy, które bÄ™dÄ… miaÅ‚y wartość jeden. W zależnoÅ›ci od umiejÄ™tnoÅ›ci matematycznych dziecka gramy z wykorzystaniem albo dodawania albo mnożenia.
Tasujemy przygotowanÄ… taliÄ™ kart z odÅ‚ożonymi figurami i rozdajemy je po równo miÄ™dzy siebie. NastÄ™pnie każdy z graczy odkrywa dwie karty ze swojego stosu. Liczby znajdujÄ…ce siÄ™ na kartach należy do siebie dodać (pomnożyć), a zwyciÄ™zcÄ… jest ten kto ma wiÄ™kszÄ… sumÄ™ (iloczyn). Ważne jest aby wszystkie obliczenia w tej grze wykonywaÅ‚o dziecko. PrzykÅ‚adowo dziecko odkryÅ‚o kartÄ™ z 5 i 8, a rodzic z 3 i 9. Rodzic prosi żeby policzyÅ‚o ile każdy ma po dodaniu (pomnożeniu) i żeby wskazaÅ‚o który z wyników jest wiÄ™kszy.
MODYFIKACJE GRY. Korzystanie ze standardowej talii kart ogranicza dziaÅ‚ania do liczb z zakresu 1-10. Można jednak modyfikować wersjÄ™ podstawowÄ…, używajÄ…c dwie talie kart. Na przykÅ‚ad odkrywać 4 karty, tworzÄ…c liczby dwucyfrowe lub 6 kart tworzÄ…c liczby trzycyfrowe. BÄ…dź trzy karty, wówczas dodajemy liczbÄ™ dwucyfrowÄ… do jednocyfrowej (lub mnożymy).
​
​
NAJBLIŻEJ 100
​
Gra dla 2 lub wiÄ™cej osób
​
Z talii kart usuwany figury, zostawiajÄ…c tylko asy, które bÄ™dÄ… miaÅ‚y wartość = 1. Tasujemy karty i kÅ‚adziemy na Å›rodek stoÅ‚u. Każdy z graczy po kolei wyciÄ…ga 4 karty ze stosu i tworzy z nich takie liczby i stosuje takie dziaÅ‚ania, aby wynik byÅ‚ jak najbliższy 100. PrzykÅ‚adowo gracz wyciÄ…ga 5, 6, 4, 8. Może utworzyć dwie liczby np. 48 i 56, które dajÄ… sumÄ™ 104, czyli w miarÄ™ blisko 100. Gracz wpisuje na swojej karcie dziaÅ‚anie, wynik dziaÅ‚ania oraz liczbÄ™ punktów. Punkty liczone sÄ… w ten sposób, że obliczamy różnicÄ™ miÄ™dzy uzyskanym wynikiem a liczbÄ… 100. Tworzyć można liczby wiÄ™ksze i mniejsze od 100, ważne żeby byÅ‚y jak najbliższe 100. Po rozegraniu kilku rund (może być np.10) gracze sumujÄ… swoje wyniki. ZwyciÄ™zcÄ… zostaje ten, kto ma najmniejszÄ… liczbÄ™ punktów.
​
PrzykÅ‚adowa karta wyników:
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
Gra w liczby
Gra dla 2 lub wiÄ™cej osób.
Dla kazdego z uczestników należy przygotować specjalnÄ… planszÄ™ do gry.
​
To gra, dziÄ™ki której dzieci doskonalÄ… umiejÄ™tnoÅ›ci w zakresie rozumienia wartoÅ›ci liczb, ich porównywania oraz pozycji cyfry w liczbie.
Wykorzystujemy taliÄ™ kart jak w grze wczeÅ›niejszej (bez figur). Tasujemy karty i kÅ‚adziemy stos na Å›rodku, tak by każdy mógÅ‚ swobodnie po nie siÄ™gnąć. Każdy z graczy po kolei zabiera po jednej karcie ze stosu i kÅ‚adzie jÄ… na wybranym przez siebie polu na swojej planszy. Liczba pól zależy od tego jak dużymi liczbami potrafi dziecko operować - dwa dla dwucyfrowych, trzy dla trzygyfrowych itp... Karty poÅ‚ozonej na konkretnym polu nie można przekÅ‚adać na inne miejsce. Gdy wszyscy uczesynicy gry zapeÅ‚niÄ… puste pola na swoich planszach, tworzÄ…c n-cyfrowe liczby porównujemy je, a ten kto utworzyÅ‚ liczbÄ™ najwiÄ™kszÄ… zdobywa jeden punkt. Gdy w grze bierze udziaÅ‚ wiÄ™cej graczy można zastosować inny system przyznawania punktów, PrzykÅ‚adowo dla trzech graczy - 2 punkty otrzymuje siÄ™ za najwiÄ™kszÄ… liczbÄ™, 1 punkt za drugÄ… w kolejnoÅ›ci, 0 punktów za najmiejszÄ….
PrzykÅ‚ad rozgrywki: (gra na dwa pola - liczby dwucyfrowe) pierwszy gracz wyciÄ…gnÄ…Å‚ kartÄ™ z 6 postanowÅ‚ poÅ‚ożyć jÄ… na polu pierwszym z prawej (rzÄ…d jednoÅ›ci). Drugi gracz wyciÄ…gnÄ…Å‚ 7 i poÅ‚ozyÅ‚ jÄ… na polu pierwszym z lewej (rzÄ…d dziesiÄ…tek). Pierwszym gracz zabraÅ‚ ze stosu drugÄ… kartÄ™ - 5 i kÅ‚adzie jÄ… na pozostaÅ‚ym wolnym miejscu (rzÄ…d dziesiÄ…tek) - w ten sposób otrzymaÅ‚ liczbÄ™ 56. Drugi gracz wyciÄ…gnÄ…Å‚ asa o wartoÅ›ci 1 i poÅ‚ożyÅ‚ na wolnym miejscu (rzÄ…d jednoÅ›ci) otrzymujÄ…c liczbÄ™ 71. W tej turze gracz drugi wygraÅ‚ i zdobyÅ‚ punkt.
​
Plansza uczestnika dla liczb czterocyfrowych
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
Idź na ryby
​
To bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych gra karciana.
Gra dla 2 lub wiÄ™cej osób.
​
Do gry potrzebujemy talii kart bez figur (zostawiamy jedynie asy, które majÄ… wartość 1). Karty oczywiÅ›cie tasujemy i rozdajemy uczestnikom gry po 5 kart, pozostaÅ‚e pozostawiamy na stosie kolorami w dól - to bÄ™dzie nasz umowny staw z rybemi. Gra polega na kompletowaniu par kart, które speÅ‚niajÄ… okreÅ›lony waunek - na przykÅ‚ad dajÄ… w sumie 10 (lub 11). Zasady gry można modyfikować, tak żeby dostosowywać je do możłiwoÅ›ci dziecka lub potrzeb doskonalenia okreÅ›lonych umiejÄ™tnoÅ›ci. PrzykÅ‚adowo jeÅ›li chcemy żeby dziecko nabraÅ‚o biegÅ‚oÅ›ci w szybkim liczeniu do 20 - to możemy rozgrywać tÄ™ grÄ™ w dwie talie kart i przy zaÅ‚ożeniu, że kompletujemy dwie lub trzy karty dajÄ…ce w sumie 20. Wówczas oczywiÅ›cie każdy z graczy otrzymuje wiÄ™kszÄ… liczbÄ™ kart, np. 8.
Dla lepszego zrozumienia na czym polega gra, omówimy jednÄ… konkretnÄ… jej wersjÄ™. Jej celem jest uzyskanie przez dziecko biegÅ‚oÅ›ci w dopeÅ‚nianiu do 10. Gdy każdy z graczy ma już 5 kart w rÄ™ce, sprawdza, czy wÅ›ród nich nie ma jakiejÅ› pary, która daje w sumie 10, przykÅ‚adowo jeden z graczy ma karty 7 i 3, wiÄ™c obydwie wykÅ‚ada na osobny stos (każdy z graczyma swój wÅ‚asny stos z odÅ‚ożonymi parami). Na miejsce wyrzuconych kart gracze dobierajÄ… karty z gÅ‚ownego stosu kart (stawu). JeÅ›li po dobraniu kart ktoÅ› znaowu znajdzie parÄ™ - to odkaÅ‚da jÄ… na swój stos i znów dobiera karty. Gdy już wszystkie pary zostaÅ‚y znalezione, zaczyna siÄ™ gra. Zaczyna najmÅ‚odszy uczestnik, mówi do swojego sÄ…siada z lewej "Mam siódemkÄ™ i do dziesiÄ…tki brakuje mi trójki" - jeÅ›li sÄ…siad ma tójkÄ™ to oddaje jÄ… graczowi, ten odkÅ‚ada parÄ™ kart i dobiera ze stosu gÅ‚ównego dwie na miejsce wyrzuconych. Mówi znowu do swojego sÄ…siada "Mam 6 i do 10 brakuje mi czwórki". JeÅ›li sÄ…siad ma 6 - wszystko odbywa siÄ™ jak w poprzednim kroku. JeÅ›li za pierwszym lub kolejnym razem osobÄ… do której zwraca siÄ™ gracz z proÅ›bÄ… o konkretnÄ… kartÄ™ jej nie ma - mówi "Idź na ryby", co oznacza, weź sobie kartÄ™ ze stosu gÅ‚ównego (stawu). W momencie, gdy jeden z graczy odsyÅ‚a drugiego na ryby - zmienia siÄ™ kolejka. I teraz sÄ…siad pierwszeo gracza, mówi do swojego sÄ…siada z lewej tekst "Mam .... i do 10 brakuje mi ....". Gra koÅ„czy siÄ™ w momencie, gdy wszystkie karty ze stosu gÅ‚ównego zostanÄ… wykorzystane lub gdy gracze nie sÄ… w stanie znaleźć par. Wygrywa ten kto ma odÅ‚ożonych najwiÄ™cej par.
Z naszej praktyki warsztatowej wiemy, że dzieci bardzo lubią tę grę. Oczywiście najbardziej podoba im się, gdy mają okazję powiedzieć do kogoś "Idź na ryby!!!". Świetnie się bawią, nie zdajac sobie sprawy z tego, że, jak powiedzielibyśmy kolokwialnie, "odwalają kawał ciezkiej roboty". I o to właśnie chodzi!
Rodziców zachÄ™camy do kreatywnego modyfikowania przedstawionych wyżej zasad gry.
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
​
7
1
bottom of page